ArabicEnglishRussianTurkish

Bina Yıkımı

Bina Yıkımı

 

Bina Yıkımı, her türlü binanın veya yapının işlerliğini kaybetmesi veya deprem yönetmeliklerindeki kıstasları karşılamaması sonucu yapılan, güvenliğin son derece önemli olduğu profesyonel işlerden birisidir. Binaların yıkılması anında gerekli önlemlerin alınması ve işe o şekilde başlanması gerekir. Çalışacak iş makinelerinin alan içinde hareket ederken hem makinenin hem de operatörün kendisini koruması, çevre güvenliği açısından önem arz eder.

Gelişmiş iş makineleri aracılığı ile yapılan yıkımlar, teknik prosedüre uyumlu şekilde ilerler. Etrafa zarar vermemesi açısından gerekli sulama işlemleri sürekli yapılır ve mümkün olan en az seviyede toz ile işlem tamamlanır. Bina yıkımının teknik detayları bilinmediği takdirde birçok iş kazası yaşanabileceği gibi, işin sürekliliği de aksar. Önemli olan can sağlığını korumaktır. İşin devam etmesi ise ikinci öncelik olarak tanımlanır.

Ortaya çıkan enkazın üzerinde çalışma yapan iş makinelerinin, profesyonel operatörler tarafından kullanılması esastır. İş makinelerinin gerekli bakımlarının yapılması, iş sahasında problem yaşanmamasını sağlar. Bina yıkım yönünün iyi belirlenmesi, etrafında boşluk varsa o yöne yönlendirilmesi, boşluk yoksa aşağı çökecek şekilde yıkım müdahalelerinin yapılması hayati önem taşır. Şehirleşmenin giderek arttığı kentlerde, daralan imar alanları, deprem yönetmelikleri ve diğer sebepler nedeniyle birçok binanın, etrafında sağlam binalar varken iş makineleri ile yıkım kararı alındığı görülmektedir. Bu yüzden bu işlemlerin kesinlikle deneyimli personel ile yapılmasına özen gösterilmelidir.

Bina Yıkımı Nedir?

Bina Yıkımı, binaların usulüne uygun şekilde, çevreye ve insanlara zarar vermeden, teknik kurallara riayet edilerek yıkılması işlemidir. Ülkemizde birçok firma bu işleri yürütmektedir. İlgili Bakanlık tarafından kendisine yıkım ruhsatı verilen firmalar tarafından yapılması zorunludur. Yetkili firmaların personeli birçok eğitimden geçerek yıkım işlerinin kazasız tamamlanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden tüm yıkım işlerinizin ruhsata sahip firmalara verilmesine özen gösteriniz. Alanında uzmanlaşmış kadrosuyla firmamız her türlü yıkım işinizi üstlenmektedir.

Gerekli onaylar ve izinler alındıktan sonra yapılan yıkımlarda çevrede yaşayanlar bilgilendirilir. Olası riskler anlatılır ve güvenlik önlemleri alındıktan sonra yıkıma başlanır. Yetkisiz hiç kimsenin alana yaklaşılmasına izin verilmemelidir. Alanında eğitimli personel ve uzman mühendisler tarafından yürütülen süreç binanın zayıflatılması, kolonların uygun yerlerden kırılması ve binanın çevreye zarar vermeden olduğu yerde yıkılması aşamalarından oluşur.

Bina Yıkım İşleri

Yıkım işleri ilgili genel müdürlükler tarafından alınan izinlerden sonra başlar. İş makinesi operatörünü yönlendirmek üzere alanda eğitimli yönlendiriciler bulunur. Çok katlı binaların yıkılmasında alınması gereken iş güvenliği tedbirlerinin daha farklı olduğu görülür. bina yıkılmasında ortaya çıkması muhtemel asbest maruziyeti konusunda da yetkili personel ve çevredekiler uyarılır. Gerekli izinler alındıktan sonra bina yıkım işine başlanarak önerilen sürede tamamlanmaya çalışılır.

Güvenilir bina yıkım işlemi için baştan sonra kadar teknik kurallar çerçevesinde hareket edilmelidir. İşten önce tüm risk değerlendirmelerinin yapılması önemlidir. Kaliteli bir işçilik için deneyimli kadroların olduğu firmalarla iletişime geçmelisiniz.

Bina Yıkım

Bina yıkımında birçok teknik kullanılmaktadır. Gerekli önlemlerin alınması öncelikli olmak koşuluyla kullanılacak yöntemin hangisi olacağına uzman mühendisler karar vermektedir. Küçük binaların yıkımı için mini makineli yıkımlar, yakın mesafeden güvenli şekilde yapılır. Daha yüksek binalarda, iş makinesini ve operatörünü tehlikeye atmamak ve katların aşamalı olarak yıkılmasını sağlamak için uzun mesafeli yıkım tercih edilir.

Çok daha hassas alanlarda ise binanın manuel olarak yukarıdan başlamak kaydı ile yıkımı da gerçekleştirilebilir. Belirli bir planlama dahilinde yapılması gereken tüm çalışmalar uzman bir ekip tarafından takip ve kontrol edilmelidir. Yıkım mühendisliği kapsamında planlama çalışması ile yıkımların zararsız şekilde tamamlanmasına çalışılır.

Bina Yıkımı Yöntemleri

Bina yıkımı, çeşitli yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

  1. Kontrollü Yıkım: Bu yöntemde, bina parçalar halinde sökülür ve her aşamada dikkatlice kontrol edilir. Bu, çevredeki diğer yapıların zarar görmemesini sağlar.
  2. Patlayıcılarla Yıkım: Büyük ve yüksek binaların hızlı bir şekilde yıkılması gerektiğinde patlayıcılar kullanılabilir. Ancak, bu yöntem yalnızca uzmanlar tarafından ve belirli güvenlik önlemleri alınarak uygulanmalıdır.
  3. Elle Yıkım: Küçük binaların veya hassas alanların yıkımında elle yıkım yöntemi tercih edilebilir. Bu, bina parçalarının elle sökülerek kaldırılmasını içerir.

Bina Yıkımı Süreci

Bina yıkımı süreci genellikle şu adımları içerir:

  1. Hazırlık Çalışmaları: Yıkım öncesinde, çevredeki binaların ve altyapının korunması için gerekli önlemler alınır. Ayrıca, yıkım alanı temizlenir ve güvenlik önlemleri alınır.
  2. Yıkım Planlaması: Yıkım süreci detaylı bir şekilde planlanır ve gereken izinler alınır. Yıkımın hangi yöntemle gerçekleştirileceği belirlenir.
  3. Yıkım İşlemi: Yıkım işlemi plana uygun bir şekilde gerçekleştirilir. Kontrollü yıkım yöntemi tercih edilirse, bina parçaları dikkatlice sökülür. Patlayıcılarla yıkım yapılacaksa, güvenlik önlemleri alınır ve patlayıcılar profesyoneller tarafından yerleştirilir.
  4. Atıkların Bertarafı: Yıkım sonrasında ortaya çıkan atıkların bertarafı önemlidir. Geri dönüşüm yapılacak malzemeler ayrılır ve geri kalan atıklar uygun şekilde bertaraf edilir.
  5. Temizlik ve Düzenleme: Yıkım alanı temizlenir ve düzenlenir. Çevredeki binaların ve altyapının zarar görmesi önlenir.
Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?