ArabicEnglishRussianTurkish

Moloz Atımı

Moloz Atımı

Moloz atımı ve nakliye işleri, inşaat alanlarının genel temizliğini içeren, sonraki çalışmaların problemsiz bir şekilde yapılmasını sağlayan, moloz, toprak ve malzemelerin bulunduğu yerden alınarak başka bir yere taşınması işlemidir. Bu faaliyetin filosu kuvvetli ve sürücüleri ile operatörleri deneyimli firmalar tarafından yapılması gerekir.

Moloz atımı konusunda lisansı olan firmaların sorunsuz şekilde işlemi bitirdiği görülmektedir. Özellikle inşaat sahasında bulunması, birçok faaliyetin yapılmasını, araçların yanaşmasını engellediği için molozların hızlı ve organize şekilde taşınmasına zaman ayrılmak zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Tüm kazı, inşaat ve bina yıkım faaliyetinin ardından ortaya çıkan, malzemeli molozlar nakil araçları ile uygun bir alana taşınmaktadır. Gerekirse ayrıştırılması yeni alanda yapılan bu molozların bölgeden taşınması sırasında dikkatli olunması gerekir.

Alanda birçok meslekten eleman çalıştığı için, onların iş sahalarında molozların olması iş güvenliği açısından da uygun değildir. İşlerin aksamaması ve can sağlığını tehlikeye atmaması için molozların teknik olarak uygun şekilde ortamdan başka yere taşınması ekip liderlerinin de işini kolaylaştırır. İş dağılımını kolay bir şekilde yaparak yapım faaliyetlerinin sürmesini sağlar.

Moloz atım alanı daha önceden yerel yönetimler veya ilgili genel müdürlükler ile görüşülerek belirlenmelidir. Moloz atımını yetkili firmalara yaptırmak hem tüm güvenlik tedbirlerinin uygulanmasını hem de işin profesyonel olarak yapılmasını sağladığı için dikkate alınmalıdır. Çıkan toprağın veya malzemenin taşınması sanıldığı kadar kolay bir iş değildir.

Her iş türünde olduğu gibi burada da kepçelerin devrilmesi, nakil kamyonlarının batması, çeşitli operatör ve sürücü hataları gibi birçok problemler karşılaşılabilmektedir.

Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?