ArabicEnglishRussianTurkish

Hafriyat

Hafriyat

Hafriyat Kazı veya yıkım işlemleri sonucunda ortaya çıkan molozların ve malzemelerin, olduğu yerden kaldırılması, taşınması ve boşaltılması işlemi olarak bilinen hafriyat, bu iş için özel olarak tasarlanmış araçlarla yapılmaktadır. Sadece kazım işlerinde değil binaların yıkılması sonucunda da beton yığını oluşmakta, bu yığın halindeki malzemenin temizlenmesi ve ortamdan uzaklaştırılması için taşınması gerekmektedir. Hafriyat işlemi bu kolaylığı sağlamakta, malzemeleri kaldırılarak işlerin devam etmesini kolaylaştırmaktadır.

Alt yapı inşaatında, kanal yapımında ve benzeri birçok yapı işinde, makinelerin çalışma alanında engel teşkil etmemesi için çıkan malzemelerin temizlenmesi elzemdir. Temel açma sırasında yerin belirli bir derinliğine inilmek zorunda olunması, toprağın kazılarak zemin seviyesinde biriktirilmesine ve binanın temel üzerine inşa edilmesi sırasında ihtiyaç fazlası olan hafriyatın belirli alanlara taşınması, inşaat işlerinin vazgeçilmez unsurlarından birisidir.

Toprağı, kayayı ve diğer malzemeleri aletler, ekipman ve patlayıcılarla hareket ettiren kazı işlemi profesyonel şekilde yapılmalıdır. Herhangi bir göçük veya problem yaşanmaması için makineli araçların dikkatli kullanılması, hafriyat taşınması sırasında nakil araçlarının uzman sürücüler tarafından kullanılması, zorlu zeminler için iş güvenliğini sağlama açısından gereklidir. Bu yüzden hafriyat işlemini daima deneyimli firmaların yapması, çalışanların ve bölgedeki diğer varlıkların sağlığı açısından önemlidir.

Hafriyat Nedir?

Hafriyat, yapılan kazı ve yıkım benzeri çalışmalarda kullanım fazlası malzemelerin, uygun araçlarla temizlenmesi, nakil araçlarına doldurulması ve taşınması işlemine verilen addır. Döküm yapılacak bölge teknik olarak belirlenir ve gerektiği kadar moloz ilgili yerlere dökülür. Yıllardır sektöründe aranan markalardan biri olan firmamız, uzman kadrosu ile yıkım işlerinizi iş güvenliği ilkelerine uygun şekilde yapmakta, molozları taşımakta ve ortamı temizlemektedir.

Hendek ve tünel açma ile her türlü yer altı çalışmalarda ortaya bir miktar toprak çıkmaktadır. Kazılar, keşifler, çevresel restorasyon, madencilik, inşaat gibi önemli uygulamalarda, hafriyat başlı başına yürütülen bir iş koludur. Kazıların önemli yer tuttuğu bina temelleri, rezervuarlar ve yollar fazlaca toprağın işlendiği ve ortaya atık olarak çıktığı çalışmalardır.

Madencilik için tarama faaliyetleri yaparken, hendek açarken, saha geliştirme çalışmaları yaparken, deniz kenarına havaalanı ve benzeri çalışmalarda denizi doldurmaya çalışırken, hafriyatın önemi ortaya çıkmaktadır. Bu işlemlerin her biri başarılı şekilde tamamlanmalıdır ve bunun için gerekli araçların benzersiz tekniklerle çalışması önemlidir.

Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?